Κατηγορούμενοι για κλοπή συνελήφθησαν το απόγευμα της Παρασκευής στο Ηράκλειο, δυο Έλληνες 29 και 41 ετών, από αστυνομικούς της Ομάδας Δίκυκλης Αστυνόμευσης (ΔΙ.ΑΣ.) της Διεύθυνσης Αστυνομίας Ηρακλείου.
Όπως έγινε γνωστό ο 29χρονος με τον 41χρονο εισήλθαν σε πολυκατοικία και προσπάθησαν ανεπιτυχώς να αφαιρέσουν διάφορα αντικείμενα από αποθηκευτικό χώρο ιδιοκτησίας 42χρονου, η πράξη τους όμως έγινε αντιληπτή και τράπηκαν σε φυγή.
Άμεσα από αστυνομικούς της ΔΙ.ΑΣ. εντοπίστηκαν και συνελήφθησαν.
Το προανακριτικό έργο διενεργεί η Υποδιεύθυνση Ασφαλείας Ηρακλείου, ενώ οι συλληφθέντες οδηγήθηκαν στον Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Ηρακλείου.