Στους δρόμους βρίσκονται, αυτή την ώρα οι μαθητές στα Χανιά και διαμαρτύρονται για την φιλοξενία προσφύγων στα Χανιά.
Ειδικότερα, οι μαθητές κάνουν πορεία στο κέντρο, ενάντια στα κρούσματα ρατσιστικών και ξενοφοβικών συμπεριφορών, φωνάζοντας συνθήματα όπως «Για όλα τα παιδιά ανοίξτε τα σχολεία, η εκπαίδευση σκοτώνει την τρομοκρατία».
Με αφορμή την κινητοποίηση θα γίνει και προσπάθεια συλλογής σχολικών ειδών, ρούχων και τροφίμων για τις οικογένειες προσφύγων που πρόκειται να έρθουν στα Χανιά.