Να καταθέσουν άμεσα τις αιτήσεις για να προχωρήσουν οι σχετικές αυτοψίες, καλούνται οι πολίτες των οποίων οι επιχειρήσεις και τα σπίτια υπέστησαν ζημιές από τη φωτιά που ξέσπασε στις 21-4-2016 κοντά στο χωριό Ανατολή του Δήμου Ιεράπετρας.
Όπως αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση:
"Θα πρέπει να καταθέσουν άμεσα στον Δήμο Ιεράπετρας αιτήσεις για να διενεργηθούν αυτοψίες και να καταγραφούν οι ζημιές στις επιχειρήσεις τους, με τη διαδικασία της υπ’ αριθμ. 20725/Β.979/2011 απόφασης του Υπουργού Οικονομικών (ΦΕΚ 1207 / Β / 14.06.2011) από επιτροπή που έχει συγκροτήσει ο Περιφερειάρχης Κρήτης κ. Σταύρος Αρναουτάκης. Στην αίτηση θα πρέπει να αναγράφεται το κινητό τηλέφωνο του αιτούντος προκειμένου η επιτροπή να μπορεί επικοινωνήσει μαζί του".