Στο κέντρο υγείας Σφακίων μεταφέρθηκε αργά το απόγευμα της Δευτέρας 60χρονη υπήκοος Ελβετίας που νωρίτερα είχε τραυματιστεί στο Φαράγγι της Αράδαινας .
Άμεσα στήθηκε επιχείρηση της Πυροσβεστικής υπηρεσίας με 5μελές κλιμάκιο και επικεφαλής τον διοικητή του Πυρ. Τμήματος Ανώπολης Αρχιπυροσβέστη Σταύρο Πλυμάκη οι οποίοι εντόπισαν και ανέσυραν την 60χρονη επισκέπτρια απο τα Λιβανιανά, όπου ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ ανέλαβε την διακομιδή της για το Κ.Υ Σφακίων .
Σύμφωνα με πληροφορίες η άτυχη γυναίκα είχε τις αισθήσεις της και έφερετραύμα στο μέτωπο και στο στήθος .
Το περιστατικό σημειώθηκε περίπου στη μέση του φαραγγιού στη θέση Σκάλα εκεί που βρίσκεται μια σκάλα που πρέπει να κατέβουν όσοι διασχίζουν το φαράγγι. Η 60χρονη φέρεται να γλίστρησε και έχασε την ισορροπία της με αποτέλεσμα να τραυματιστεί στο θώρακα και πάνω από το μάτι.
Η παρέα των τουριστών αποτελείτο από τέσσερα άτομα, τρεις γυναίκες και έναν άνδρα οι οποίοι είχαν ξεκινήσει από ξενοδοχείο της Αλμυρίδας για να επισκεφτούν την περιοχή των Σφακίων και να διασχίσουν το φαράγγι.