Δεν είχε ιερό και όσιο ο 57χρονος δράστης που εισέβαλε στην εκκλησία της Αγίας Παρασκευής στο παλιό Υγειονομικό και δεν δίστασε να αδειάσει τη λειψανοθήκη που βρισκόταν στον ιερό ναό !
Ο ίδιος αφαίρεσε από τη λειψανοθήκη μια πέτρα από το Σινά. Ωστόσο ο ίδιος δεν πήγε μακριά ... Όντας γνωστός στις αρχές εντοπίστηκε και συνελήφθη από την Αστυνομία.
Το οστεοφυλάκιο αποδόθηκε στην υπεύθυνη του Ιερού Ναού.
Η προανάκριση διενεργείται από την Υποδιεύθυνση Ασφαλείας Ηρακλείου.