Ξεκίνησε ο χριστουγεννιάτικος στολισμός στο κέντρο της πόλης, καθώς το μεσημέρι της Τετάρτης τα συνεργεία του Δήμου Ηρακλείου ξεκίνησαν την τοποθέτηση του φωτεινού διακόσμου στην οδό Δικαιοσύνης.
Όπως είχε δηλώσει στο cretalive, ο αντιδήμαρχος Τεχνικών Έργων Γιάννης Αναστασάκης, ο εορταστικός στολισμός συμπληρώνει τη λειτουργία του Χριστουγεννιάτικου Κάστρου στην Πλατεία Ελευθερίας, γεγονός που σημαίνει ότι με την ολοκλήρωσή του το κέντρο της πόλης θα φωταγωγηθεί με χιλιάδες λαμπιόνια που θα διαμορφώνουν την κατάλληλη ατμόσφαιρα καθ' όλη τη διάρκεια της εορταστικής περιόδου.