Κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας στην Αποκεντρωμένη Διοίκηση Κρήτης είχαμε την Τετάρτη.
Όπως ήδη έχουμε ενημερώσει η εκδήλωση τελέστηκε παρουσία του Αρχιεπισκόπου Κρήτης Ειρηναίου ενώ το παρών έδωσαν δήμαρχοι του νησιού αλλά και ο Περιφερειάρχης, ο οποίος και αναδείχθηκε ο μεγάλος τυχερός αφου ήταν εκείνος που βρήκε το φλουρί στην πίτα...
Μάλιστα, έλαβε και σχετικό δώρο ο Περιφεριεάρχης για το καλό, το γνήσιο ιδιωματικό λεξικό "Κρητών Διάλεκτος" δια χειρός Αντώνη Τσιριγωτάκη.