Μία...ερασιτεχνική μετεωρολογική παρατήρηση του ορνιθολόγου Μιχάλη Δρεττάκη, ήταν αρκετή ώστε ο γνωστός μετεωρολόγος Σάκης Αρναούτογλου να την αναδημοσιεύσει τονίζοντας μάλιστα ότι είναι "καρατσεκαρισμένο" ότι δεν πέφτει εύκολα έξω.
Όπως αναφέρει ο Μιχάλης Δρεττάκης στη σελίδα του στο Facebook:
Το δικό μου μερομήνι για το φετινό χειμώνα. Απογοήτευση. Η εμφάνιση Λούγαρων στην Κρήτη συμπίπτει με κακές καιροχονιές τύπου 1992-1993, 1999-2000, 2017-2018. Εντάξει επιστημονικά δε λέει να κάνουμε τέτοιες αναγωγές αλλά είναι μια παρατήρηση - σύνδεση που έχω κάνει όλα αυτά τα χρόνια. Τυχαία;
Το ποστάρισμα αυτό ήταν αρκετό για τον γνωστό μετεωρολόγο για να κάνει το δικό του σχόλιο:
Ο καλός μου φίλος από την Κρήτη, Μιχάλης Δρετάκης (Michalis Dretakis) εκτός απο εξαίρετος επιστήμονας ορνιθολόγος είναι και φοβερός ερασιτέχνης μετεωρολόγος και παρατηρητής καιρού (καρατσεκαρισμένο εδώ και χρόνια :)) κι έδωσε σήμερα το δικό του "μερομηνι" για τον καιρό της Κρήτης για τον φετινό χειμώνα βασισμένο σε μια παρατήρησή του!
Και γράφει στη σελίδα του: "Το δικό μου μερομήνι για το φετινό χειμώνα. Απογοήτευση. Η εμφάνιση Λούγαρων στην Κρήτη συμπίπτει με κακές καιροχονιές τύπου 1992-1993, 1999-2000, 2017-2018. Εντάξει επιστημονικά δε λέει να κάνουμε τέτοιες αναγωγές αλλά είναι μια παρατήρηση - σύνδεση που έχω κάνει όλα αυτά τα χρόνια. Τυχαία;"
Σύμφωνα με το Μιχάλη: "κακές καιροχρονιές" για την Κρήτη και μόνο για την Κρήτη σημαίνει μειωμένες βροχοπτώσεις και πάνω απο τον μέσο όρο θερμοκρασίες για το νησί!
Σ' ευχαριστούμε πολύ Μιχάλη! Για να δούμε!