Ο Πολιτιστικός Σύλλογος "Μιχαήλ Κουρμούλης", η Δημοτική Κοινότητα Κουσέ και η Ενορία Αγίας Άννας υπό την αιγίδα του Δήμου Φαιστού σας προσκαλούν το Σάββατο 03 Αυγούστου 2024 στον Κουσέ του Δήμου Φαιστού, στην εκδήλωση τιμής και μνήμης για τη συμπλήρωση 200 χρόνων από το θάνατο του αγωνιστή Μιχαήλ Κουρμούλη, Γενικού Αρχηγού Μεσαράς και κεντροανατολικής Κρήτης στην Επανάσταση του 1821.
Πρόγραμμα Εκδήλωσης
20:00 Επιμνημόσυνη δέηση και κατάθεση στεφάνων στο μνημείο – προτομή του ήρωα στην πλατεία "Μιχαήλ Κουρμούλη"
Ομιλίες στην κεντρική πλατεία του Κουσέ
- Χαιρετισμοί
- Στυλιανός Παπαδάκης, Ιςτορικός Ερευνητής
- Μιχαήλ Παπαηλιάκης, Γεωπόνος- Συγγραφέας
- Ηρακλής Πυργιανάκης, Αρχιτέκτονας Μηχανικός
Διαβάστε περισσότερες ειδήσεις από την Κρήτη και το Ηράκλειο