Το πρώτο τμήμα στον πεζόδρομο του σταυρού της πόλης του Ηρακλείου είναι έτοιμο. Η Ίδης έχει παραδοθεί και ο κόσμος τη χαίρεται. Αλλά πιο πολύ την χαίρεται ο αντιδήμαρχος Γιάννης Αναστασάκης που δεν κρύβει τον ενθουσιασμό του, μάλιστα το σχόλιο του ήταν : Ευρώπη!
Η αλήθεια είναι ότι απέχουμε ακόμη λίγο από την...Ευρώπη -γι αυτό και τον πειράζουν οι φίλοι του- αλλά κάτι είναι κι αυτό, να γίνονται έργα!