To 2019 έχει οριστεί ως «έτος Ερωτόκριτου» από το Υπουργείο Πολιτισμού και στην περιφέρεια Κρήτης που ήταν δική τους ιδέα ετοιμάζονται πυρετωδώς για να παρουσιάσουν κάτι μοναδικό!
Τα πρώτα σχέδια και οι ιδέες συζητήθηκαν ήδη στη συνάντηση της Επιστημονικής Επιτροπής που έγινε υπό την προεδρία του αρμόδιου Αντιπεριφερειάρχη Κώστα Φασουλάκη ο οποίος έχει τρέξει πολύ για την ιστορία αυτή.
"Στόχος μας είναι να υλοποιηθεί ένα πρόγραμμα ανάλογο της σημασίας και της αξίας που έχει για την Κρήτη το κορυφαίο έργο της κρητικής λογοτεχνίας, συνδέοντας την περίοδο της Ενετοκρατίας με τη σημερινή εποχή" μου έλεγε ο αντιπεριφερειάρχης επισημαίνοντας ότι θα έχουμε πολλά να δούμε μέσα στο 2019!