Ακόμη δεν έχει διαφύγει τον κίνδυνο ο Ηρακλειώτης που από το χειμώνα παλεύει με τη γρίπη τύπου H1N1 και νοσηλεύεται ως σήμερα στην Εντατική Μονάδα του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Ηρακλείου, αν και έχουν περάσει 4-5 μήνες.
Πρόκειται για άνδρα ηλικίας 59 ετών ο οποίος έχει υποβληθεί σε τραχειοστομία. Οι επιπλοκές της γρίπης ήταν πολλές και του έχουν προκαλέσει διάφορα προβλήματα σε ζωτικά όργανα.
Ο ασθενής πάντως έχει επαφή με το περιβάλλον, οι γιατροί ωστόσο δεν είναι ακόμη σε θέση να πουν μέχρι πότε θα χρειαστεί να παραμείνει στο νοσοκομείο.