Οι Καβαλίερς επικράτησαν των Σέλτικς στη Βοστώνη με το σαρωτικό 135-102, έκαναν το 4-1 στη σειρά και αναδείχθηκαν πρωταθλητές Ανατολής στο ΝΒΑ.
Έτσι, η ομάδα από το Κλίβελαντ θα προσπαθήσει να διατηρήσει τα... σκήπτρα του πρωταθλητή, αντιμετωπίζοντας -στους πολυαναμενόμενους τελικούς- για τρίτη συνεχόμενη χρονιά τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς.
- Ξεπέρασε τον Τζόρνταν ο Τζέιμς
Ο ΛεΜπρον Τζέιμς έγραψε ιστορία και οι Κλίβελαντ Καβαλίερς νίκησαν με 135-102 τους Σέλτικς στην Βοστόνη, έκαναν το 4-1 στην σειρά της Ανατολής και θα αντιμετωπίσουν τους Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς στους τελικούς του ΝΒΑ. Ένα ? γνώριμο ζευγάρι, που θα αναμετρηθεί για τρίτη σερί χρονιά για τον τίτλο του πρωταθλητή του NBA.
Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία των play-off στο ΝΒΑ με 5995 πόντους, ξεπερνώντας τον Τζόρνταν που είχε σταματήσει στους 5987 αλλά και ο πρώτος παίκτης που θα συμμετάσχει σε 7 σερί τελικούς, μετά τον Μπιλ Ράσελ που είχε πετύχει κάτι αντίστοιχο με τους Σέλτικς από 1959 μέχρι το 1966.
Ο «βασιλιάς» σημείωσε 35 πόντους, πήρε 8 ριμπάουντ και μοίρασε 8 ασίστ. Οι Σέλτικς, που βίωσαν για μία ακόμα φορά την απουσία του τραυματία Τόμας, είχαν κορυφαίο τους τον Μπράντλεϊ με 23 πόντους.