«Τσάμπα» ήττα!

To ''Hράκλειο'' παρουσίασε ένα πολύ καλό πρόσωπο απέναντι στον ποιοτικό Εθνικό όμως οι λανθασμένες επιθέσεις στο τέλος του παιχνιδιού του στοίχισαν την ήττα με 74-79

Με πολύ ενέργεια και διάθεση μπήκαν στο παρκέ οι παίκτες του Γιάννη Βισκαδουράκη. Έτρεξαν το γήπεδο, προηγήθηκαν με 8-0 και όλα έμοιαζαν ιδανικά για ένα καλό ξεκίνημα. Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις στο ποστ με τον Μαχαίρα αλλά και μεγάλα σουτ,κάπως έτσι προηγήθηκαν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 21-24. Ο Κόκκαλης με 7 πόντους σε συνδυασμό με τον Μαχαίρα συνέχιζαν να δίνουν λύσεις στην επίθεση, το ''Ηράκλειο'' επιθετικά στηριζόταν κυρίως στο Λιανό (24π) με συνέπεια το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με 38-47.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι άλλαξαν το ρυθμό, έπαιξαν πολύ καλή άμυνα και με καλές επιθέσεις κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και να οδηγήσουν την 3η περίοδο στην ισοπαλία (62-62). Η 4η περίοδος δεν ξεκίνησε καλά για τους Κρητικούς, ο 19χρονος Οικονομόπουλος του Εθνικού ήταν ο παίκτης - αποκάλυψη  για τους φιλοξενούμενους (4 τρίποντα) ο έμπειρος Μάρτζος συμμετείχε αρκετά στο ματς και γρήγορα ήρθε το σερί 2-11. Ξανά οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ, έφτασαν το παιχνίδι στο τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα (73-76) όμως ο Πετράκης αστόχησε στο κρίσιμο τρίποντο. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ψύχραιμοι στις βολές και πήραν το ματς

Άποντος ολοκλήρωσε το ματς ο Κουπίδης ο οποίος ταλαιπωρήθηκε μέσα στην εβδομάδα από τραυματισμό και δεν αγωνίστηκε αρκετά, κορυφαίοι οι Λιανός, Λόλας και Παπαδάκης για το ''Ηράκλειο'' που ουσιαστικά κανείς δεν υστέρησε.

Δεκάλεπτα: 21-24, 38-47 (ημιχ.), 62-62, 74-79.

Ηράκλειο (Βισκαδουράκης): Γουμενάκης, Λόλας 19, Παπαδάκης 10, Τσερκιτζόγλου, Μαραγκάκης, Πετράκης 7 (1), Κουπίδης, Κυπριωτάκης, Πάνου, Λιανός 24 (3), Λάτοβιτς 10 (1), Πάλλης4.

Εθνικός (Βλάχος): Μάρτζος 15 (2), Αντωνάκης 2, Κόκκαλης 7, Λάανε 11, Παπαφλωράτος, Οικονομόπουλος 14 (4), Μαχαίρας 17, Χάλαρης 10 (2), Καζάκος, Δρόσος 3 (1).