Ανώτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 1-0 της Μάντσεστερ Σίτι και θα βρεθεί στον τελικό του Μιλάνου με αντίπαλο την Ατλέτικο Μαδρίτης.
Όπως και το πρώτο παιχνίδι (0-0), έτσι και το παιχνίδι στο ''Μπερναμπέου'' δεν διακρίθηκε για το θέαμα που έδωσε στους φιλάθλους. Κατώτερη των περιστάσεων η ομάδα του Πελεγκρίνι, μέτρια σε γενικές γραμμές η ''βασίλισσα'' πήρε αυτό που ήθελε και στις 18 Μαίου θα δούμε σε ...επανάληψη τον τελικό του 2014, Ρεάλ Μαδρίτης - Ατλέτικο Μαδρίτης!