Έπειτα από το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έλεγχαν το ματς, συντηρούσαν μια διαφορά της τάξης των 8-12 πόντων και έμοιαζαν το φαβορί για την νίκη - πρόκριση. Η διαφορά έφτασε και πάνω από τους 20 πόντους, απογοητευτικοί στο β' ημίχρονο οι ''πράσινοι''. Έτσι, με τo τελικό 79-61 η Φενέρ έκανε το 3-0, έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίνεται στο Φάιναλ Φορ. Ο Παναθηναϊκός για πέμπτη συνεχόμενη χρονιά μένει εκτός Φάιναλ Φορ. Για τη Φενέρ αυτή είναι η τρίτη σερί παρουσία σε φάιναλ-φορ.
Φενέρμπαχτσε: Ούντο 10, Μαχμούτογλου, Άντιτς, Μπογκντάνοβιτς 10 (2), Μπένετ, Σλούκας 6 (1), Νάναλι 12 (3), Βέσελι 6, Κάλινιτς 10 (1), Ντίξον 13 (4), Ντουβερίογλου 2, Ντατόμε 10 (2)
Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον 12, Νίκολς, Ρίβερς 16 (3), Τζέιμς 8, Φώτσης 4, Παππάς 1, Φελντέιν 6 (1), Γκιστ 7, Γκάμπριελ 2, Μπουρούσης, Καλάθης 5 (1)