Συντριβή του ΠΑΟ στην Τουρκία - στο Φάιναλ φορ η Φενέρμπαχτσε

Ο Παναθηναϊκός έχασε πολύ εύκολα στην Κωνσταντινούπολη με 79-61 από την Φενέρμπαχτσε και αποχαιρέτησε την διοργάνωση της Euroleague με συνεχόμενες ήττες

Έπειτα από το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έλεγχαν το ματς, συντηρούσαν μια διαφορά της τάξης των 8-12 πόντων και έμοιαζαν το φαβορί για την νίκη - πρόκριση. Η διαφορά έφτασε και πάνω από τους 20 πόντους, απογοητευτικοί στο β' ημίχρονο οι ''πράσινοι''. Έτσι, με τo τελικό 79-61 η Φενέρ έκανε το 3-0, έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίνεται στο Φάιναλ Φορ. Ο Παναθηναϊκός για πέμπτη συνεχόμενη χρονιά μένει εκτός Φάιναλ Φορ. Για τη Φενέρ αυτή είναι η τρίτη σερί παρουσία σε φάιναλ-φορ.

Φενέρμπαχτσε: Ούντο 10, Μαχμούτογλου, Άντιτς, Μπογκντάνοβιτς 10 (2), Μπένετ, Σλούκας 6 (1), Νάναλι 12 (3), Βέσελι 6, Κάλινιτς 10 (1), Ντίξον 13 (4), Ντουβερίογλου 2, Ντατόμε 10 (2)
Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον 12, Νίκολς, Ρίβερς 16 (3), Τζέιμς 8, Φώτσης 4, Παππάς 1, Φελντέιν 6 (1), Γκιστ 7, Γκάμπριελ 2, Μπουρούσης, Καλάθης 5 (1)