Διπλή θα είναι η ελληνική παρουσία στους τελικούς οργάνων του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ενόργανης γυμναστικής της Βέρνης.
Ο Λευτέρης Πετρούνιας πήρε πανηγυρικά το εισιτήριο στους κρίκους, ενώ και ο Βλάσης Μάρας μπήκε στον τελικό του μονόζυγου έστω και δύσκολα.Έτσι και οι δύο έχουν την δυνατότητα να διεκδικήσουν μετάλλια στους τελικούς της Κυριακής (29/05).
Ο Λευτέρης Πετρούνιας ήταν πολύ καλός με 15.700 βαθμούς συνολικά και πέρασε εύκολα στον τελικό ενώ ο Βλάσης Μάρας από την πλευρά του, θα δηλώσει παρών στον τελικό του μονόζυγου, για δέκατη φορά στην καριέρα του στο θεσμό, συγκέντρωσε 14,366 βαθμούς και τον τοποθέτησαν στην τελική 8αδα!