Στους ομίλους του Europa η ΑΕΚ - «μαύρη νύχτα» για ΠΑΟΚ!

Με νίκη 3-0 επί της Κλαμπ Μπριζ η ΑΕΚ θα βρίσκεται στους ομίλους του Europa League - ήττα σοκ με 2-0 για τον ΠΑΟΚ από την Έστερσουντ και αποκλεισμός!

Η ΑΕΚ επέστρεψε για τα καλά στις Ευρωπαϊκές επιτυχίες, έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο κατά διαστήματα και συνέτριψε με 3-0 την Κλαμπ Μπριζ στο ΟΑΚΑ. Έτσι, σε συνδυασμό με το 0-0 του Βελγίου, η ''Ένωση'' προκρίθηκε στους ομίλους του Europa League. O Χριστοδουλόπουλος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 27, ο Σιμόες με κεφαλιά στο 39' έδωσαν σοβαρό προβάδισμα πρόκρισης στην ΑΕΚ, με Πορτογάλο χαφ στις καθυστερήσεις να ολοκληρώνει μια εξαιρετική βραδιά για την Ελληνική ομάδα.

Αντιθέτως, Μια από τις χειρότερες ευρωπαϊκές βραδιές στην Ιστορία του βίωσε ο ΠΑΟΚ στην «Jamtkraft Arena», όπου γνώρισε αποκλεισμό-σοκ στα play off του Europa League από την «πρωτάρα», Έστερσουντ. Το 3-1 της Τούμπας δεν αρκούσε στους Θεσσαλονικείς, που μέσα σε 7 λεπτά στην επανάληψη (71΄-77΄) δέχτηκαν δύο τέρματα από τον ίδιο παίκτη (Γκόντος) και με το 2-0 η σουηδική ομάδα θα βρεθεί αύριο στην κλήρωση των ομίλων της διοργάνωσης.Έτσι με αυτόν τον εξαιρετικά αρνητικό και ασυνήθιστο τρόπο  ο ΠΑΟΚ γνώρισε ταπεινωτική ήττα από την μικρή και σχεδόν ημιεπαγγελματική ομάδα της Σουηδίας, την Εστερσουντ από την οποία και αποκλείστηκε χθες πετώντας την μοναδικη ευκαιρία της πρόκρισης στην φάση των ομίλων του Europa League.

Πάλεψε ο Παναθηναϊκός στο «Σαν Μαμές», αλλά ηττήθηκε για δεύτερη φορά από την Αθλέτικ Μπιλμπάο κι αποκλείστηκε στα play off του Europa League. Οι Βάσκοι μετά το 3-2 στο «Απόστολος Νικολαΐδης» επικράτησαν και στο «σπίτι» τους με 1-0, χάρις στο γκολ του Μουνιαϊν στο 22΄ και το μεσημέρι της Παρασκευής θα βρεθούν στην κλήρωση των ομίλων της διοργάνωσης.