Στους 16 στην Ελλάδα οι Καρακώστας - Μπουνάκης!

Σάρωσαν οι μικροί «γίγαντες» του ΗΡΑΚΛΕΙΟ στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα

Δυο μεγάλες επιτυχίες μετράει το τμήμα τένις του ΗΡΑΚΛΕΙΟ, που σημειώθηκαν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα που έγινε στο Μαραθώνα από τις 3-10 Μαΐου.

Οι αθλητές Καρακώστας Σπύρος και Μπουνάκης Δημήτρης, κατάφεραν να προκριθούν στους 16 καλύτερους τενίστες στην Ελλάδα στην κατηγορία αγόρια 10 ετών κατά τη διάρκεια της διεξαγωγής του Πανελληνίου Πρωταθλήματος. Πρόκειται για τεράστια επιτυχία αν αναλογιστεί κανείς ότι οι συμμετοχές στην συγκεκριμένη κατηγορία ξεπέρασαν τις 200 σε αγόρια και κορίτσια και επιπλέον τα παιδιά συμμετείχαν για πρώτη φορά σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Το ΗΡΑΚΛΕΙΟ χρόνια τώρα δίνει ιδιαίτερη βαρύτητα στην ανάπτυξη του τένις στις πολύ μικρές ηλικίες, αφού θεωρεί ότι αυτές είναι το μέλλον του κρητικού τένις.

Στην κατηγορία Αγόρια 10 ετών συμμετείχαν: Καρακώστας, Σπύρος, Μπουνάκης Δημήτρης, Τζωρμπατζάκης Βασίλης, Κωστάκης Μάνος, Νικολιδάκης Γιάννης.

Στην κατηγορία Κορίτσια 10 ετών συμμετείχαν: Δερμιτζάκη Εβελίνα και Νικολαϊδη Ευαγγελία.

Οι αθλητές Τζωρμπατζάκης Βασίλης, και Νικολιδάκης Γιάννης στα προκριματικά κέρδισαν από έναν αγώνα και τερμάτισαν στην 3 θέση, ενώ ο Κωστάκης Μάνος έκανε έναν αγώνα λιγότερο και τερμάτισε στην 4η θέση.

Οι Δερμιτζάκη Εβελίνα έκανε μια νίκη και τερμάτισε στην 3η θέση, ενώ η Νικολαϊδη σημείωσε 3 νίκες στα προκριματικά και εξασφάλισε την είσοδο της στο ταμπλό όπου έχασε στους 32.

Στην κατηγορία 14 ετών συμμετείχαν στα αγόρια οι: Γκαγκαουδάκης Στέλιος, Δελάκης Δημήτρης, Μπόγρης Βαγγέλης, Ταμιωλάκης Βαλάντης και στα κορίτσια οι: Βελιβασάκη Χαρά, Ζαφειροπούλου Κατερίνα και Γιαννούλη Σταυριάννα.

Στους 32 του κυρίως ταμπλό έφτασαν οι Μπόγρης, Ταμιωλάκης και Βελιβασάκη, ενώ η Ζαφειροπούλου έχασε στον πρώτο γύρο του ταμπλό αφού κληρώθηκε με το Νο1. Οι αθλητές Δελάκης, Γκαγκαουδάκης  και Γιαννούλη έκαναν δυο νικες, άλλα έχασαν στον τελευταίο γύρο των προκριματικών πριν την είσοδο τους στο ταμπλό.

Την αποστολή του Πανελληνιου Πρωταθλήματος συνόδεψαν οι προπονητές του Ομίλου κ.κ. Ζήκας Μιχάλης και Μελισσουργάκης Νίκος.

*Επόμενο ραντεβού το Πρωτάθλημα των 10αριών Βορρά- Νότου στις 20 Μαϊου.