Αναλυτικά:
''Στο Παγκόσμιο κύπελλο που θα διεξήχθη το Σάββατο στο Ούντινε της Ιταλίας ο Πομπιανός αθλητής Στέλιος Φουστανάκης κατάφερε να τερματίσει 47ος ανάμεσα σε 153 αθλητές - 20 ετών και μ αυτή τη θέση να πάρει τη πρόκριση για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα τον Απρίλιο.
Ο Στέλιος ξεκίνησε στη πουλ με 4 νίκες σε 6 αγώνες με τις ήττες του να είναι με μικρή διαφορά και κατετάγει 42ος (στους 108 που προκρίθηκαν) στο κλασμάν. Στη συνέχεια νίκησε στο πρώτο νοκ άουτ και πέρασε στους 64.. Εκεί αντιμετώπισε τον Ιταλό Di Veroli. Ο Ιταλός με σαφώς μεγαλύτερη εμπειρία κατάφερε να περάσει στους 32 νικώντας 15-10. Ο δεύτερος της '' παρέας'' Θοδωρής Τσακιρακης σαφώς επηρεασμένος από την μερική αποχή του από τις προπονήσεις μιας και μαθητής Γ' Λυκείου δε κατάφερε να κάνει νίκη και αποκλείστηκε από το πρώτο γύρο. ''