Η εθνική ομάδα για τους αγώνες αυτούς, στελεχώνεται κατά τα 5/6 της από συναδέλφους αστυνομικούς. Εξάλλου αστυνομικοί-συνάδελφοι είναι ο προπονητής που θα τους συνοδεύσει, καθώς και ο διεθνής διαιτητής. Αναλυτικά η εθνική ομάδα των ενόπλων δυνάμεων πάλης που θα πάρει μέρος στους αγώνες και θα την εκπροσωπήσουν αντιστοίχως οι εξής συνάδελφοι :
- Υπαστυνόμος Β΄ Πρεβολαράκης Γιώργος 75 κιλά
- Αστυφύλακας Βάρκας Νικόλαος 80 κιλά
- Ειδικός φρουρός Μπούκης Ηλίας 85 κιλά
- Ειδικός φρουρός Κουντουρατζής Σπύρος 98 κιλά
- Αστυφύλακας Καργιωτάκης Ιωάννης 125 κιλά
- Υποσμηναγός Μαρία Λουϊζα Βρυώνη 68 κιλα
- Υπαστυνόμος Α΄ Δεσκουλίδης Ηρακλής- Προπονητής
- Αρχιφύλακας Ζαφείρης Γεώργιος διαιτητής
Η υποσμηναγός Βρυώνη Μαρία ήταν 8η Ολυμπιονίκης στην Αθήνα το 2004, ενώ οι συνάδελφοι Πρεβολαράκης Γεώργιος, Μπούκης Ηλίας, Κουντουρατζής Σπύρος, καθώς και η Βρυώνη Μαρία, διεκδίκησαν την συμμετοχή τους στην Ολυμπιάδα του Ρίο μέσω των προολυμπιακών τουρνουά χωρίς επιτυχία. Η διοργάνωση αυτή του CISM είναι πολύ σπουδαία και μέλλεται να συμμετέχουν και πολλοί από τους Ολυμπιονίκες του Ρίο, γεγονός που καταδεικνύει και το πολύ υψηλό της κύρος.