Στα πλέι-οφ ο Παναθηναϊκός, αποκλείστηκαν ΑΕΚ και ΠΑΣ Γιάννενα

Ο Παναθηναϊκός είναι η μοναδική ομάδα που προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Europa League

Ένα βήμα πιο κοντά στη φάση των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ βρίσκεται από το βράδυ της Πέμπτης ο Παναθηναϊκός, μετά τη νίκη επί της ΑΪΚ Στοκχόλμης με 2-0 εκτός έδρας, για την τρίτη προκριματική φάση της διοργάνωσης.

Τα γκολ των Βίκτορ Ιμπάρμπο (46’) και Μάρκους Μπέργκ (73’) διαμόρφωσαν το αποτέλεσμα της αναμέτρησης και σε συνδυασμό με το 1-0 του πρώτου παιχνιδιού, έδωσαν το εισιτήριο στην ομάδα του Αντρέα Στραματσόνι.

Σε αντίθεση, με τους «πράσινους» η ΑΕΚ δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Σεντ Ετιέν, χάνοντας με 1-0 στη ρεβάνς του ΟΑΚΑ και αποχαιρετώντας τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Παρότι είχε καταφέρει να φύγει αλώβητη από την πρώτη αναμέτρηση (0-0), η «Ενωση» δεν εκμεταλλεύτηκε τη δύναμη της έδρας της, με το τέρμα του Μπέριτς στο 23ο λεπτό να δίνει την πρόκριση στη γαλλική ομάδα.

Νωρίτερα, ο ΠΑΣ Γιάννενα, αν και ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι κόντρα στην Αλκμααρ στους «Ζωσιμάδες», παίρνοντας προβάδισμα μόλις στο 9’ με τον Κόντε, δεν κατόρθωσε να ανατρέψει το 1-0 του πρώτου ματς στην Ολλανδία. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν αρχικά στο 29΄ με τον Σόουζα και έκαναν το 1-2 πριν την ανάπαυλα, με τον Λούκασεν στο 36ο λεπτό.

Την Παρασκευή η κλήρωση

Ο Παναθηναϊκός θα περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του στα πλέι-οφ στην αυριανή κλήρωση (14:00), όπου θα βρίσκονται και οι Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ, μετά τον χθεσινό αποκλεισμό τους από το Τσάμπιονς Λιγκ.