Aπό τις αρχαιότητες της Κνωσού και περνά από τρεις ενετικές υδατογέφυρες που ξεδιψούσαν τον Χάνδακα το 1623 επί Μοροζίνη την Αγία Ειρήνη στα Σπήλια ,το Κνωσανό φαράγγι ,το Συλαμιανό φαράγγι με το εκκλησάκι των αγίων Αποστόλων την πανέμορφη τοξοτή υδατογέφυρα στο Καρυδάκη την βυζαντινή εκκλησία Παναγία Καρυδιανή.
Την Κυριακή 19 Μαρτίου 2017 οι: Περιφέρεια Κρήτης-Δήμος Αρχανών-Αστερουσίων- Σύλλογος Μαραθωνοδρόμων Κρήτης- Όμιλος Υπεραποστάσεων Κρήτης διοργανώνου τον 4ο Δρόμο Στα Μονοπάτια Της Κνωσού & Του Γιούχτα.
Οι διαδρομές της διοργάνωσης:
A) Mεγάλος αγώνας απόστασης 22,5 χλμ. και υψομετρικής διαφοράς +1150μ.
Β) Μικρός αγώνας 6,0 χλμ. +430μ. υψομετρικής.
Γ) Αγώνας για παιδία 1.000μ.
Δ) Πεζοπορική-Φυσιολατρική Διαδρομή 18,5 Χλμ.
Δηλώστε συμμετοχή εδώ - Δείτε την διαδρομή