Ό,τι καλύτερο έκανε ο αθλητής του Χανιώτικου συλλόγου Γ.Σ Ελευθερίου Βενιζέλου Λυκούργος Τσάκωνας στον πρώτο γύρο των 200μ., καταφέρνοντας να έχει μία θέση στην ημιτελική φάση.
Ο Έλληνας σπρίντερ έτρεξε στην α' σειρά και με 20.31, την καλύτερη επίδοσή του εφέτος στον ανοικτό, ήρθε τρίτος. Δεν κατάφερε δηλαδή να πάρει το απευθείας εισιτήριο. Παρόλα αυτά ο χρόνος του ήταν πολύ καλός για να τον αφήσει εκτός 24άδας και την Πέμπτη θα διεκδικήσει το καλύτερο απέναντι στους κορυφαίους του αγωνίσματος.Ο Τσάκωνας προκρίθηκε με τη 19η επίδοση, τρέχοντας γρηγορότερα από τον Τζάστιν Γκάτλιν (20.42)!
Την κορυφαία επίδοση στον α' γύρο είχε ο τρίτος ολυμπιονίκης στα 100μ, ο Καναδός Ντε Γκράσε με 20.09. Ο Γιουσέιν Μπολτ είχε 20.28, χωρίς να πιέσει τον εαυτό του.