Σε ακόμα ένα αγώνα του Εργοτέλη, αυτός που έδωσε το... σύνθημα νίκης ήταν ο Σέρχιο Λεάλ. Ο Ουρουγουάνος ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ έπειτα από μια μαγική εκτέλεση φάουλ στο 50' αλλά και εκείνος που δημιούργησε τα επόμενα δύο για την πολύ σημαντική νίκη των Κρητικών που τους κρατάει ζωντανούς στην μάχη του πρωταθλήματος. Είναι ξεκάθαρο ότι όταν ο Ουρουγουανός είναι σε καλή κατάσταση, ανεβάζει επίπεδο τον Εργοτέλη και χαρίζει όμορφες ποδοσφαιρικές στιγμές σαν τις αποψινές στην Ρόδο.