Την πρώτη του εμφάνιση σε διεθνή συνάντηση Ξιφασκίας , για τη φετινή χρονιά πρόκειται να πραγματοποιήσει ο αθλητής της Γ.Ε.Η. Μάριος Γιακουμάτος. Ο Γιακουμάτος θα αγωνιστεί στους Βαλκανικούς Αγώνες Ξιφασκίας, οι οποίοι θα διεξαχθούν το ερχόμενο Σαββατοκύριακο στη Βάρνα της Βουλγαρίας στην κατηγορία της Σπάθης Ανδρών.
Σε πανελλήνιο επίπεδο θα αγωνιστεί η Γιούλη Παρασύρη και συγκεκριμένα στο Κύπελλο Νέων Ανδρών-Γυναικών που πραγματοποιείται στην Αθήνα και διοργανώνεται από την Ελληνική Ομοσπονδία Ξιφασκίας το ερχόμενο Σάββατο.
Οι εγγραφές στα τμήματα Ξιφασκίας του συλλόγου μας ξεκίνησαν από 5 Σεπτεμβρίου και συνεχίζονται καθημερινά 18:00 - 20:00 στο Παγκρήτιο Στάδιο Ηρακλείου-θύρα 6.Τηλέφωνα επικοινωνίας : 6946490465