Ρίο: Καλή εμφάνιση από τους Μερούση - Καλομοίρη στο φινάλε των αγώνων στίβου

Με τον μαραθώνιο Ανδρών ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα των αγώνων στίβου στους 31ους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Ο Ελιουντ Κιπτσόγκε συνδύασε την πρώτη του συμμετοχή στον μαραθώνιο σε μεγάλη διοργάνωση με την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου με 2 ώρες 08.44 και ανέβηκε για τρίτη φορά σε βάθρο Ολυμπιακών Αγώνων μετά το χάλκινο μετάλλιο το 2004 στα 5.000 μ. και το ασημένιο το 2008 στην ίδια απόσταση.

Το πρώτο του ολυμπιακό μετάλλιο κατέκτησε ο Φεγίσα Λιλέσα με 2.09.54, ενώ τρίτος ήταν ο Γκάλεν Ραπ με 2.10.05. Ο αθλητής από τις ΗΠΑ συμπλήρωσε 52.195 μ. στο Ρίο, αφού είχε τρέξει και στα 10.000 μ., όπου τερμάτισε πέμπτος.

Οι δύο Ελληνες πρωταθλητές κατάφεραν να πετύχουν τον αρχικό τους στόχο και να περάσουν την γραμμή του τερματισμού. Ο Χριστόφορος Μερούσης παρά μπορεί να μην κατάφερε να προσεγγίσει το ρεκόρ του, ωστόσο κατάφερε να αφήσει στην άκρη τις ενοχλήσεις στο πόδι και να τερματίσει σε 2.29.39 στην 116 θέση. Τον δικό του αγώνα έκανε και ο Μιχάλης Καλομοίρης που πέτυχε 2 ώρες 37.03 και τερμάτισε στην 132η θέση.

Ο μαραθώνιος έγινε με αρκετά δύσκολες συνθήκες για τους αθλητές, αφού έβρεχε και μάλιστα κατά διαστήματα δυνατά.