Χωρίς να χάσει ποτέ τον έλεγχο του αγώνα, ο Νο.1 τενίστας στον κόσμο υπέταξε τον 31χρονο Τσέχο (Νο.10) με 6-3, 6-4 και σημείωσε την 28η διαδοχική νίκη του στο tour. Γι' αυτό, άλλωστε, είναι στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης. Έτσι στον τελικό ο Μάρεϊ θα αντιμετωπίσει για άλλη μια φορά τον Νόβακ Τζόκοβιτς. Πέρα από το γόητρο, βέβαια, υπάρχει και βαθμολογικό ενδιαφέρον για τον τελικό, αφού ο Τζόκοβιτς υπερασπίζεται τον τίτλο και αν δεν κάνει το repeat, θα δει τον Μάρεϊ να αυξάνει ελαφρώς τη μεταξύ τους διαφορά.