Έπειτα από ένα νευρικό παιχνίδι, η ομάδα του Ρεθύμνου κατάφερε να πάρει την νίκη απέναντι στον Κολοσσό και να προκριθεί στην επόμενη φάση της Α1.
Η ομάδα του Νίκου Βετούλα ήταν μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια και έπειτα από το εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο των Κρητικών (22-9), ο Κολοσσός ισορρόπησε το ματς όμως τελικά οι Κρητικοί πήραν τη νίκη-πρόκριση με κορυφαίους Τάλτον και Γιαννόπουλο, που είχαν 20 πόντους έκαστος.
Ιδιαίτερα κομβική η παρουσία του Γιαννόπουλου σε ακόμα ένα παιχνίδι, επόμενη αντίπαλος για την ομάδα του Νίκου Βετούλα θα είναι η ΑΕΚ
Τα δεκάλεπτα: 22-9. 37-32, 52-47, 69-55
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Βετούλας): Αρνολντ 14(1), Φιτζπάτρικ 3 (1/10 σουτ, 14 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Σάφτενααρ, Τάλτον 10, Λέμον 20, Κώττας, Ραζής, Χριστοδούλου, Καμπερίδης, Παναρετάκης 2, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 20(3).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Λυκογιάννης): Ρέντικ 10 (1/7 δίποντα, 8/13 βολές), Σαλούστρος 5(1), Αχονεν 10 (2), Βασιλόπουλος 15 (1), Χολ 2, Λιάπης, Τσούκου, Γεωργαλής, Ρέλεφορντ 4 (1/7 σουτ), Αγγελάκος, Παπαδάκης, Γουάτσον 9.