Πέρασε σαν… «σίφουνας» ο ΟΦΗ από το Αίγιο

Με οδηγό το ιδανικό ξεκίνημα, ο ΟΦΗ κατάφερε να κερδίσει τον Παναιγιάλειο με 3-0

Μετά από καιρό, ο ΟΦΗ εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το α’ ημίχρονο ενός αγώνα και με δύο τέρματα σε εκείνο το διάστημα κατάφερε να βάλει τις βάσεις για μια ακόμα νίκη.

Μόλις στο 8' η ωραία σέντρα του Μιλοσάβλιεφ βρήκε τον Μάνος ο οποίος μέσα στην εκτέλεσε σωστά και έκανε το 1-0. Στην επόμενη φάση του ματς, στο 17’ ο ΟΦΗ κατάφερε να σκοράρει και δεύτερο τέρμα. Ο Κιάσσος σέντραρε από τα αριστερά, ο Βουό με πλασέ έκανε το 2-0. Στην συνέχεια ο Παναιγιάλειος ανέβασε στροφές με κύριους εκφραστές τους Κρητικό και Καζναφέρη απείλησαν την εστία του Στρέζου όμως αμφότεροι δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέπτυξαν πρωτοβουλία όμως ο ΟΦΗ έκανε την πρώτη ευκαιρία με τον Μάνο στο 50’, με τον Γκαραβέλη να σταματά τον επιθετικό του ΟΦΗ. Ο τερματοφύλακας του Παναιγιάλειου δεν έκανε το ίδιο και στην φάση του 62’ όπου ο Χαντί έπειτα από ασίστ του Βουό διαμόρφωσε εύκολα το 3-0. Κάπου εκεί τελείωσαν όλα. Τυπική διαδικασία στην συνέχεια η αναμέτρηση με τον τραυματισμό του Φαζού να ανησυχεί τον Νίκο Παπαδόπουλο όμως ο νεαρός στόπερ δεν φαίνεται να έχει χτυπήσει σοβαρά. Στο 90' ο Στίκας σημείωσε γκολ, μετά από φάουλ του Τσιλιγκίρη όμως ακυρώνεται ως οφσάιντ.

*Τιμήθηκε πριν την έναρξη του ματς ο Παύλος Μητρόπουλος, ο οποίος έχει καταγωγή από το Αίγιο

Ενδεκάδες:

OΦΗ: Στρέζος, Κώτσιος, Παντίδος, Νάστος, Μιλοσάβλιεφ, Μπόατεγκ (56' Μητρόπουλος),Χαντί, Μάνος (Φαζός 83'), Κομεσίδης, Κιάσσος, Βουό (70' Βρεττός)

Παναιγιάλειος:Γκαραβέλης, Ρότα (46' Νταγκεστάνι), Ντέμο, Παπαδόπουλος, Στίκας, Καζναφέρης, Τρίγκας, Μπούζας (80' Μπουζιώτης), Σκαρτσίλας, Τσιλιγγίρης, Κρητικός.