Το πάθος δεν έφτανε στον Εργοτέλη

O Εργοτέλης κατέθεσε ψυχή στο παρκέ του ''Λίντο'' όμως ηττήθηκε από τον Παπάγου με 60-69 - δικαιολογημένα παράπονα από την διαιτησία οι γηπεδούχοι

Ο Εργοτέλης παρά τις σημαντικές απουσίες που είχε, αγωνίστηκε σε ακόμα ένα ματς με πολύ πάθος και ενέργεια φτάνοντας κοντά σε μια σπουδαία νίκη. Σύμμαχος του και ο κόσμος ο οποίος έκανε το ''Λίντο'' μια καυτή έδρα και ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα του συλλόγου.

Ο Παπάγου ήταν στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού μπροστά στο σκορ, προηγήθηκε με 10 πόντους στο πρώτο ημίχρονο (23-33) σε ένα παιχνίδι που κυριάρχησε η δύναμη. Ο Εργοτέλης έβρισκε σκορ με περισσότερη ευκολία στην επανάληψη, προσπάθησε να περιορίσει τον Κακιούζιη (21π) όμως τελικά δεν τα κατάφερε. Στα τελευταία λεπτά και με την ώθηση του κόσμου προσπάθησε να φτάσει την ομάδα του Παπάγου, μείωσε ακόμα και στους 4 πόντους (58-62) όμως κάποια ''φαλτσοσφυρίγματα'' των διαιτητών αλλά και η ευστοχία των φιλοξενούμενων από την γραμμή των βολών έδωσαν το ''ρόζ'' φύλλο αγώνα στην ομάδα του Παπάγου.

Στα θετικά για τους ''κιτρινόμαυρους'' οι ήττες των Πρωτέα Β. και Κρόνου, ομάδες που βρίσκονται ακριβώς πάνω από τον Εργοτέλη στην βαθμολογία.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 23-33 (ημίχ.), 39-47, 60-69.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γ. Μακράκης): Γεωργούτσος 21, Καρακωνσταντάκης 8, Μαχαιριανάκης 2, Βερτούδος 5 (1), Σταράκης 4, Σταμάτης 12 (3), Χασάπης, Μανιαδής, Σαρρής 2, Καραλής 6 (1).

ΠΑΠΑΓΟΥ (Κ. Σορωτος): Φωτητζόγλου, Σιμόπουλος, Αποστολίδης 2, Δέδες 14 (2), Ζώρζος 5 (1), Αρσένης 9 (2), Φακοπουλίδης 14 (1), Χαϊκάλης, Γκάτζο 5 (1), Κακιούζης 21.