Παραμένει ζωντανός ο ΟΦΗ!

Ο ΟΦΗ παρ ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε να φύγει νικητής (2-1) από την Μυτιλήνη - τέταρτη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου

Ο ΟΦΗ δυσκολεύτηκε σε ακόμα ένα εκτός έδρας παιχνίδι, παρ όλα αυτά έφυγε νικητής από την Καλλονή με 2-1 με σκόρερ τους Κώτσιο και Όγκμποε

Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου ήταν καλύτερη στο πρώτο 20λεπτο όμως η ανωτερότητα της δεν μετουσιώθηκε σε κάποιο γκολ. Αντίθετα, η Καλλονή κόντρα στη ροή του ματς σκόραρε στο 24'! Ο Λαμπράκης εκτέλεσε το φάουλ, ο Ευαγγελιδάκης, μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Από το σημείο εκείνο και έπειτα ο ΟΦΗ ανέβασε στροφές και στο 37' έφτασε στην ισοφάριση με τον Ηλία Κώτσιο. Έπειτα από κόρνερ του Χαντί, ο έμπειρος αμυντικός του ΟΦΗ από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έστειλε τις δύο ομάδες ισόπαλες στο α' μέρος.

Και στο β' μέρος ο ΟΦΗ ξεκίνησε καλά, είχε τον έλεγχο του ματς όμως ο Στρέζος μέσα σε επτά λεπτά κράτησε τους φιλοξενούμενους.. ζωντανούς. Στο 61' το σουτ του Σισέ ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ απόκρουσε σε κόρνερ και στο 68' οι γηπεδούχοι δημιούργησαν την μεγαλύτερη τους ευκαιρία,  με τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ να πραγματοποιεί την καλύτερη του επέμβαση στο τετ - α- τετ του Σοβιανή. Είχε μεσολαβήσει η καλή φάση του Χαντί (63'). Στην συνέχεια ο ΟΦΗ ανέβασε στροφές και στο 85' ήρθε το 1-2! Ο Όγκμποε βγήκε στην πλάτη της άμυνας, πλασάρει έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα. Στο 88' ο ΟΦΗ έχασε σημαντική διπλή ευκαιρία με τους Μάνο και Πάγκαλος όπως και στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ώστε να διευρύνει την νίκη του.

ΑΕΛ ΚΑΛΛΟΝΗΣ (Δημήτρης Γαβαλάς): Παπαδόπουλος, Ζουλιώτης, Ρεπετσάς, Σάββα, Ευαγγελιδάκης, Αποστόλου (68’ Σβόγιτς), Γιουκαρής (77’ Αγριμάκης), Λίταινας, Λαμπράκης, Σισέ (81’ Τριανταφύλλου), Σοφιάνης.

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Κομεσίδης, Κιάσσος, Παντίδος, Κώτσιος, Μητρόπουλος (56’ Όγκμποε), Πουρτουλίδης, Μπόατενγκ (70’ Πάγκαλος), Μάνος, Χαντί, Ράντι (93’ Νάστος).

Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας)