Παραλίγο... υπέρβαση!

Ο Εργοτέλης παρ ότι ισοφάρισε από 0-2 σε 2-2 την Ξάνθη, δεν κατάφερε να πάρει ούτε τον βαθμό στο ματς για την 2η αγωνιστική του κυπέλλου Ελλάδας και οδηγήθηκε στην ήττα με 2-4

Τα δύο γρήγορα γκολ του Τριάδη στο 20' και στο 26' ''πάγωσα'' τους παίκτες του Εργοτέλη οι οποίοι μπήκαν ορεξάτοι στο παιχνίδι για την 2η αγωνιστική του κυπέλλου Ελλάδας. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 0-2 με τους κρητικούς να μπαίνουν δυνατά στην επανάληψη, μείωσαν στο 50' με γκολ του Έφορτ ενώ στο 58' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ροβίθη το παιχνίδι ήρθε στην ισορροπία. Όμως, ο πρώην παίκτης του Κισσαμικού, Κίκε, σκόραρε στο 64' με τον Γέντρισεκ στο 81' να δίνει την χαριστική βολή στην ομάδα του Τάκη Γκώνια.

Σε ακόμα ένα παιχνίδι ο Εργοτέλης έδειξε αρετές επιθετικά αλλά και πολλά κενά στην άμυνα. Σημαντική η προσπάθεια της Κρητικής ομάδας απέναντι σε σύλλογο της Superleague.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Εργοτέλης (Τ. Γκώνιας): Κατσιμήτρος, Ιατρούδης, Βογιατζής, Μαζουλουξής, Λαμπάκης (75' Κούιπερς), Μπάτζιος, Μπουτσάκης (72’ Μπούζας), Σταμόπουλος, Αγγελόπουλος, Ροβίθης, Έφορτ (67’ Σταματάκος).

Ξάνθη (Μ. Ράσταβατς): Γκαραβέλης, Ρόκε, Μελιόπουλος (68’ Μεχία), Τριάδης, Ορφανίδης, Κάστρο (61’ Γιέντριτσεκ), Σιλά, Λουσέρο (54’ Κίκε), Μπαξεβανίδης, Φλίσκας, Σβάρνας.