Στο καλύτερο και πιο συναρπαστικό παιχνίδι του φετινού Champions League, η Μάντσεστερ Σίτι έκανε την μεγάλη ανατροπή και κέρδισε με 5-3 την Μονακό στην Αγγλία.
Στο 26' ο Στέρλινγκ διαμόρφωσε το 1-0, αλλά η Μονακό πριν το ημίχρονο κατάφερε να γυρίσει το ματς με Φαλκάο (32') και Μπάμπε (40'). Στο 50' ο Φαλκάο αστόχησε σε πέναλτι, ο Αγκουέρο ισοφάρισε στο 59', αλλά στο 61' ο Φαλκάο με ένα υπέροχο γκολ έδωσε ξανά το προβάδισμα στους Γάλλους.
Όμως η Σίτι είχε απαντήσεις. Στο 71' ο Αγκουέρο, στο 77' ο Στόουνς και στο 83' ο Σανέ όχι μόνο γύρισαν το ματς, αλλά έδωσαν τη νίκη στην ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα με το εμφατικό 5-3.
Στο άλλο παιχνίδι, η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε εκτός έδρας της Λεβερκούζεν με 4-2 παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στους 16 του Τσάμπιονς Λιγκ. Η ομάδα του Σιμεόνει προηγήθηκε με 0-2 με τα όμορφα γκολ των Σαούλ (17') και Γκριετζμάν (25'), όμως μείωσαν οι γηπεδούχοι με τον Μπελαραμπί (48'). Το τρίτο γκολ για την Ατλέτικο ήρθε από τον Γκαμεϊρό (59' πεν), ο Σάβιτς μείωσε σε 2-3 με αυτογκόλ, αλλά ο Τόρες στο 86' «σφράγισε» τη νίκη και το 2-4 δίνει πολύ μεγάλο προβάδισμα για την πρόκριση μέσα στην Ισπανία.