Ουσία και θέαμα από την Εθνική στα ''Δύο Αοράκια''!

Η Εθνική κέρδισε εύκολα με 82-61 το Ισραήλ, χάρισε όμορφες φάσεις και θέαμα στο δεύτερο ημίχρονο ικανοποιώντας το κοινό της Κρήτης που βρέθηκε στα ''Δύο Αοράκια''

Παρ ότι ξεκίνησε κάπως νωθρά το ματς, η Εθνική Ανδρών ήταν ανώτερη από το Ισραήλ, έπαιξε ωραίο μπάσκετ στο β' μέρος και επικράτησε εύκολα με 82-61 του Ισραήλ για την 2η αγωνιστική της προκριματικής φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2019. Περίπου 3.000 κόσμος βρέθηκαν στις εξέδρες στο κλειστό στα ''Δύο Αοράκια''. Φάσεις... highlight στην τελευταία περίοδο τα καρφώματα του Θανάση Αντετοκούνμπο!

Η Ελληνική ομάδα άρχισε με αστοχία και νευρικότητα και βρέθηκε να χάνει στο α' δεκάλεπτο με 15-18 από τους Ισραηλινούς. Στο β' δεκάλεπτο βελτιώθηκε επιθετικά, το άγχος έφυγε σημειώνοντας 22 πόντους και συνάμα κράτησε χαμηλά το Ισραήλ (37-32 ημίχρονο). Κάπως έτσι συνέχισε και στο δεύτερο μέρος. Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου βρήκε ρυθμό από τα τρίποντα, ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έδινε λύσεις στην άμυνα και η διαφορά μεγάλωνε διαρκώς. Μάλιστα, στην τελευταία περίοδο οι δύο παίκτες του Παναθηναϊκού, Καλάθης και Αντετοκούνμπο χάρισαν πολύ όμορφες στιγμές στην και καταχειροκροτήθηκαν από το φίλαθλο κοινό της Κρήτης. Πρώτος σκόρερ ο Χάρης Γιαννόπουλος(13 π.) του Ρεθύμνου, ξεχώρισε ο Χάουελ από την ομάδα του Ισραήλ

ΕΛΛΑΔΑ: Λαρεντζάκης 4 (2/7 σουτ), Αθηναίου 6 (2), Καλάθης 11 (8 ασίστ), Μαργαρίτης 8, Βουγιούκας 2, Σάκοτα 11 (3), Βασιλόπουλος 8, Μαυροειδής 10 (6 ριμπάουντ), Γκίκας (0/5 σουτ), Γιαννόπουλος 13, Σαλούστρος, Αντετοκούνμπο 9.

ΙΣΡΑΗΛ: Χάουελ 13 (6/14 δίποντα, 1/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Σούζμαν 2, Μπλατ 10 (2), Μέκελ 3 (0/6 σουτ, 3/4 βολές), Ντόσον 5 (2/7 σουτ), Τιμόρ 10 (2), Μπεν Χιμόλ 4 (6 λάθη), Μένκο 2, Μπλέιζερ, Κοέν 10 (6 ριμπάουντ, 5 λάθη), Ζάλμανσον 2, Αλτίτ.