ΟΦΗ - Ξάνθη (2-1 Τελικό)

Ο ΟΦΗ αντιμετωπίζει την Ξάνθη στο ''Γεντί Κουλέ'' με στόχο την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου - Ενημέρωση του αγώνα μέσα από το Cretalive

Ημίχρονο: Ο ΟΦΗ είναι πολύ καλύτερος της Ξάνθης και δίκαια προηγείται με 1-0. Με πάθος και αυτοπεποίθηση η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου έχει τον απόλυτο έλεγχο στο ματς

*Επέστρεψε ο Χαντί στον παιχνίδι

44΄- Κίτρινη κάρτα ο Λουσέρο

42' - Στο έδαφος ο Χαντί έπειτα από μαρκάρισμα του Καμαρά

40' - Κίτρινη κάρτα στον Όστοιτς

38' - Ωραίες κινήσεις από Βαλλιάνο και Μιλοσάβλιεφ από αριστερά όμως δεν απέφεραν αποτέλεσμα

36' - Κίτρινη ο Μητρόπουλος για διαμαρτυρία

35' - Δύο συνεχόμενα σκληρά φάουλ από πλευράς Ξάνθης - αψιμαχίες στην μεσαία γραμμή

33' - Ευκαιρία για τον ΟΦΗ,  κεφαλιά ο Κομεσίδης - μπλόκαρε ο Ζίφκοβιτς

32' - Εξαιρετικός ο Μάνος μέχρι στιγμής -  κέρδισε κόρνερ από τα δεξιά

31' - Αβίαστα λάθη από τον Όστοιτς

28' - Στημένη φάση για την Ξάνθη - απομάκρυναν οι αμυντικοί στην συνέχεια της φάσης.

*Ο ΟΦΗ έχει ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα (1-0)

25' - Χωρίς άγχος μπλόκαρε ο Ζίφκοβιτς

24' - Φάουλ σε καλή θέση για τον ΟΦΗ

* Ο ΟΦΗ μετουσιώνει την υπεροχή του με ένα πολύ όμορφο σουτ του Χαντί - στην άμυνα συνεχίζονται τα αβίαστα λάθη όπως σε πολλά ματς, αν τα περιορίσει θα έχει μεγάλη τύχη

21' - ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ - ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ σουτ του Χαντί από το ύψος της μεγάλης περιοχής έπειτα από μπέρδεμα στην άμυνα της Ξάνθης και σέντρα του Κιάσσου

19' - Προσπάθεια για αντεπίθεση από τον ΟΦΗ με καλές προϋποθέσεις όμως λίγο πριν την τελική προσπάθεια... τα χάλασε ο Βουό

15' - Πιέζει για γκολ ο ΟΦΗ με τον φορμαρισμένο Μιλοσάβλιεφ - κακό κοντρόλ από τον Βουό στο ύψος του πέναλτι

*Έχει βελτιωθεί η εικόνα στις εξέδρες - πολύ κακός ο αγωνιστικός χώρος σε ακόμα ένα ματς

10'- Έχει ρυθμό ο ΟΦΗ, προσπαθεί με Κιάσσο και Μιλοσάβλιεφ από τις πλευρές

*Στα πρώτα λεπτά βλέπουμε ότι αρκετά κοντά στον Βουό παίζει ο Μάνος, σαν δεύτερος επιθετικός

8' - Ωραία κίνηση από τον Μιλοσάβλιεφ, καλή και η σέντρα του όμως δεν πρόλαβε ο Μάνος - μπλόκαρε ο Ζίφκοβιτς

5' - Καλή προσπάθεια του ΟΦΗ από τα δεξιά όμως η σέντρα του Κιάσσου δεν βρίσκει αποδέκτη

*Με 4-2-3-1 ο ΟΦΗ, δεξιά ο Μάνος, αριστερά ο Μιλοσάβλιεφ με τον Χαντί πίσω από τον Βουό - στην θέση ''6'' οι Νάστος και Μητρόπουλος

1'- Έναρξη στο παιχνίδι

*Σε λίγο ξεκινάει το ματς - στη σέντρα ο ΟΦΗ

*Δεν υπάρχει πολύ κόσμος στο γήπεδο

*Λίγο πριν την έναρξη του ματς, ο Ντέρεκ Μπόατενγκ βρέθηκε με πολιτικά στον αγωνιστικό χώρο και χαιρέτησε τους οπαδούς του ΟΦΗ

*Μίνι έκπληξη η συμμετοχή του Μάνου στην αρχική ενδεκάδα, στον πάγκο οι Ράντι και Όγκμποε

*Όποια ομάδα προκριθεί από το ζευγάρι ΟΦΗ - Ξάνθη, θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ στην επόμενη φάση

*Θυμίζουμε ότι ο ΟΦΗ έχει ηττηθεί με 0-1 στα Πηγάδια στο πρώτο παιχνίδι, σε ένα ματς με πολλές αλλαγές στην 11αδα

*Eνδεκάδες:

ΟΦΗ: Δερμιτζάκης, Κιάσσος, Βαλλιάνος, Όστοιτς, Κομεσίδης, Νάστος, Μητρόπουλος, Χαντί, Μιλοσάβλιεβ, Μάνος, Βουό.

Ξάνθη: Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας,Λισγάρας,Καμαρά, Λουσέρο, Βασιλακάκης, Γουάλας, Φλίσκας, Λάζιτς, Σολτάνι,

*Εκτός αποστολής είναι οι Κώτσιος και Αντουκόρ

*Σήμερα έχουμε ντεμπούτο του Νίκου Παπαδόπουλο σε εντός έδρας ματς του ΟΦΗ όπως και σε παιχνίδι κυπέλλου

ΤΕΛΟΣ: Κρίμα! O OΦΗ ήταν πολύ καλύτερος από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό όμως το υπέροχο γκολ του Λουσέρο του στέρησε την πρόκριση

Δύο λεπτά ακόμα, ΟΛΟΣ ο ΟΦΗ μπροστά

93' - Σέντρα ο Μιλοσάβλιεφ, ο Χαντί δεν πιάνει όπως θέλει την κεφαλιά

92' - Ορφανίδης αντί Σολτάνι

*Πολύ ένταση πλέον στο ματς, ο ΟΦΗ ψάχνει την ευκαιρία του για το γκολ της πρόκρισης

Έξι λεπτά καθυστερήσεις

90' - Κίτρινη κάρτα στον Κιάσσο για διαμαρυρίες

89'- Έντονες διαμαρτυρίες από τον ΟΦΗ

88' - Ο Όγκμποε κατά μέτωπο στην περιοχή της Ξάνθης,ο Γουάλας τον πετάει κάτω, δεν δείχνει κάτι ο διαιτητής

Δείτε το καταπληκτικό γκολ της Ξάνθης

86΄- Κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία στον Χαντί

84'- Ράνος αντί Λάζιτς στην Ξάνθη

84' - Όγκμποε αντί Μητρόπουλου - όλα για όλα ο ΟΦΗ

82' - Σε θέση άμυνας η Ξάνθη, προσπαθεί ο ΟΦΗ

Ο Κιάσσος έχει περάσει αριστερό μπακ με τον Κομεσίδη σαν αριστερό μετά την αλλαγή του Βαλλιάνου

*Προσπαθεί ο ΟΦΗ για τρίτο γκολ, δεν έχει επηρεαστεί ψυχολογικά από το γκολ της Ξάνθης

*''ΟΦΗ μπόρεις να προκριθείς'' από όλο το γήπεδο

*Ο ΟΦΗ χρειάζεται πλέον ακόμα ένα γκολ για να προκριθεί

76' - ΑΠΙΘΑΝΟ σουτ του Λουσέρο, γκολ για την Ξάνθη. Στην πρώτη φάση οι φιλοξενούμενοι κάνουν το 2-1 και παίρνουν σκορ πρόκρισης

74' - Τώρα γίνεται η αλλαγή, ο Χύζι στην θέση του εξαιρετικού Μάνου

73' - Πιέζει ο ΟΦΗ και ένα τρίτο τέρμα

71'- Ετοιμάζει δεύτερη αλλαγή ο Παπαδόπουλος, θα μπει ο Χύζι αντί του Μάνου

67' - Πρώτη αλλαγή και για την Ξάνθη, Πιτσέλι αντί Καμαρά

*Έχει πάρει ''φωτιά'' το γήπεδο...

67' - Παντίδος αντί Βαλλιάνου, 1η αλλαγή για τον ΟΦΗ

*ΣΚΟΡ ΠΡΟΚΡΙΣΗΣ για τον ΟΦΗ

66' - ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ: Η επιμονή του Βουό διαμόρφωσε το 2-0. Εξαιρετική κίνηση από τον Ιβοριανό ο οποίος πέταξε κάτω τον Λισγάρα, πέρασε τον Ζίφκοβιτς και έκανε το 2-0

65' - Ζήτησε αλλαγή ο Βαλλιάνος

*Εξαιρετικές αλληλοκαλύψεις από τους παίκτες του ΟΦΗ οι οποίοι ψάχνουν το 2ο γκολ

60' - Πιέζει ο ΟΦΗ τα στόπερ της Ξάνθης

58' - Έκλεψε ο Βουό, τον ανέτρεψε ο Φλίσκας - κίτρινη κάρτα στον αμυντικό της Ξάνθης

57' - Υπερβάλλων ζήλος και κίτρινα κάρτα στον Μιλοσάβλιεφ

55' - Προσπαθεί να φτιάξει κάποια ευκαιρία η Ξάνθη, ο ΟΦΗ αμύνεται καλά

*Κομεσίδης - Μάνος και Μιλοσάβλιεφ οι κορυφαίοι του ΟΦΗ μέχρι στιγμής σε μια γενικότερη πολύ καλή εικόνα των γηπεδούχων απέναντι σε έναν ποιοτικό αντίπαλο

51' - Παραλίγο λάθος στην άμυνα της Ξάνθης, δεν πρόλαβε ο Μιλοσάβλιεφ και ο Ζίφκοβιτς απομάκρυνε και παραλίγο να βγάλει τέτ - α - τετ τον Σολτάνι

49'- Προσπαθεί από τα άκρα ο ΟΦΗ

*Τις περισσότερες φορές πρώτοι πάνω στην μπάλα οι παίκτες του ΟΦΗ

46'- Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες