Ο Tσιτσιπάς κέρδισε τον θρυλικό Φέντερερ!

Πρόκειται για τεράστια επιτυχία για τον Έλληνα τενίστα και γενικότερα για τον ελληνικό αθλητισμό! - Η ιστορική νίκη προκάλεσε ντελίριο στους θεατές και στα social media

Μετά από ένα αδιανόητο παιχνίδι στη Rod Laver Arena ο Έλληνας πρωταθλητής πέτυχε τη μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία του ελληνικού τένις, καθώς κέρδισε τον τεράστιο Ρότζερ Φέντερερ με 3-1 σετ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Australian Open αποκλείοντας τον Ελβετό για την φάση των «16» .

Ο αγώνας ξεκίνησε στις 10 το πρωί (ώρα Ελλάδας) και το πρώτο σετ κρίθηκε στο τάι μπρέικ. Ο Έλληνας τενίστας αγωνίστηκε σκληρά αλλά έχασε τελικά με 7-6. Στο δεύτερο σετ η εικόνα αντιστράφηκε και ήταν η ώρα του Τσιτσιπά να κερδίσει με 6-7 στο τάι μπρέικ.

Από εκεί και πέρα ο Στέφανος έμοιαζε ασταμάτητος και κέρδισε με 5-7 και το τρίτο σετ της αναμέτρησης, στριμώχνοντας τον Ρότζερ Φέντερερ.

Στο τέταρτο σετ της αναμέτρησης, και ενώ ο Τσιτσιπάς προηγούνταν με 3-4 αντιμετώπισε προβλήματα στο πόδι. Ο Φέντερερ ισοφάρισε σε 4-4. Τελικά και αυτό το σετ έμελλε να κριθεί στο τάι μπρέικ όπου ο Τσιτσιπάς επικράτησε με 6-7.

Οι δυο αντίπαλοι είχαν συναντηθεί ξανά και στο Hopman Cup, όπου ο Ελβετός είχε νικήσει στο μονό αλλά έχασε από τον Τσιτσιπά και τη Σάκκαρη στο διπλό με 2-1 σετ, αγωνιζόμενος στο πλευρό της Μπελίντα Μπέντσιτς.

Τσιτσιπάς: «Είμαι ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος στον κόσμο»

Ο Τζο ΜάκΕνρο βρέθηκε δίπλα στον Τσιτσιπά μετά το τέλος του αγώνα και στην ερώτηση του για το αν αυτή είναι η  καλύτερη μέρα της ζωής του απάντησε: "Το σίγουρο είναι ότι είμαι ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος στον κόσμο" και συμπλήρωσε: "Ο Ρότζερ είναι ο θρύλος του αθλήματος μας, έχει παίξει τόσο σπουδαίο τένις και δεν μπορώ να περιγράψω τι συνέβη σήμερα όπου έγινε ένας πολύ μεγάλος αγώνας"