Η αποχή από τους δύο τελευταίους αγώνες του έκανε καλό. Δεν ήταν άλλωστε μία τυχαία επιλογή. Ο Κοσμάς Τσιλιανίδης, περί ου ο λόγος, θύμισε τον καλό του εαυτό στη Νέα Σμύρνη και ήταν εκ των κορυφαίων του ΟΦΗ στο διπλό επί του Πανιωνίου.
Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός είχε «χτυπήσει κόκκινο» με τις συνεχόμενες συμμετοχές του σε πρωτάθλημα και κύπελλο και το «καμπανάκι» είχε... χτυπήσει. Στο πρώτο ματς με τον ΠΑΟΚ για το κύπελλο ήταν απλά μία... αναγραφή στο φύλλο αγώνα. Η κόπωση ήταν εμφανέστατη και η αναγκη να πάρει ανάσες επίσης.