Νίκησε και το άγχος!

Ο Εργοτέλης μπήκε στο γήπεδο σαν φαβορί, αγχώθηκε όμως επικράτησε με 85-77 της ομάδας από την Αγία Παρασκεύη και έφτασε τις τέσσερις νίκες στα πέντε τελευταία

Παρ όλο που ο Εργοτέλης δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, τελικά κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στην ουραγό της βαθμολογίας. Το άγχος λόγω της κρισιμότητας του ματς αλλά και η καλή επιθετικά εικόνα των φιλοξενούμενων, ''μπλόκαραν'' στο πρώτο μέρος την ομάδα του Γιώργου Μακράκη με συνέπεια να βρεθούν πίσω στο σκορ με 39-41. Στην 3η περίοδο η άμυνα έδωσε τις λύσεις και οι γηπεδούχοι τελικά βρήκαν ρυθμό επικρατώντας πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό 85-77 και έφτασαν τις τέσσερις νίκες στα πέντε τελευταία.

Πέντε παίκτες σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων για τον Εργοτέλη (Γεωργούτσος - Καρακωνσταντάκης - Χουχούμης - Σταμάτης - Καραλής). Κορυφαίοι οι Ροδόστογλου και Σκάνδαλος (πρώην παίκτης τους Εργοτέλη) για την ομάδα της ΚΑΠ, ενώ στο τελευταίο λεπτό αγωνίστηκε και ο 16χρονος Δημήτρης Γαρδέλης για τους φιλοξενούμενους, ο μικρότερος σε ηλικία παίκτης στην Β' Εθνική.

*Πριν την αναμέτρηση η διοίκηση των ''κιτρινόμαυρων'' βράβευσε τον πρώην παίκτη της ομάδας, Χρήστο Σκάνδαλο.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 39-41 (ημίχ.), 63-52, 85-77

Διαιτητές: Κωνσταντινίδου, Σταθόπουλος.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γ. Μακράκης): Γεωργούτσος 14, Καρακωνσταντάκης 13 (1), Σταράκης 5 (1), Βερτούδος 7, Χουχούμης 14 (2), Σταμάτης 15 (2), Χασάπης 4, Μανιαδής, Σκανδαλάκης, Δόσπρας, Σαρρής, Καραλής 13 (1).

ΚΑΠ (Π. Ταυρόπουλος): Σκάνδαλος 17 (2), Γραμμάτικας 10 (2), Κόκκας 3, Γαπκιάδης 5 (1), Πανταζής 1, Καρτερής 5 (1), Θεοδωρόπουλος, Ροδόστογλου 22 (3), Μαλτέζος 14, Μαργέλης, Γαρδέλης.