Όπως αναφέρει η ανακοίνωση του Δήμου: ''Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι που επιθυμούν να συμμετέχουν στα προγράμματα, να απευθύνονται στους γυμναστές στους τόπους διεξαγωγής κατά τις παραπάνω ημέρες και ώρες υλοποίησης τους.
Τα νέα αυτά προγράμματα έρχονται να συμπληρώσουν τα υφιστάμενα Προγράμματα “Άθλησης για Όλους” περιόδου 2016 - 2017 που υλοποιούνται ήδη στο Δήμο Αγίου Νικολάου.
Υπενθυμίζετε ότι η συμμετοχή στα παραπάνω προγράμματα (όπως και στα υφιστάμενα) έχει οριστεί στο ποσό των 10 € ανά μήνα, πρόγραμμα και συμμετέχοντα. Τα προγράμματα είναι μερικώς χρηματοδοτούμενα από την Γ.Γ Αθλητισμού.''
To αναλυτικό πρόγραμμα τους θα έχει ως εξής: