«Μονεγάσκοι» για φίλημα!

Η Μονακό έπαιξε κατά διαστήματα εκπληκτικό ποδόσφαιρο, επικράτησε με 3-1 της Μάντσεστερ Σίτι και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Champions league

Το καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο (2-0, Μ'Μπαπέ 8' - Φαμπίνο 29') ήταν αυτό που έδωσε ώθηση και σημαντικές ελπίδες στην Μονακό για την ανατροπή - πρόκριση έπειτα από την ήττα με 3-5 στην Αγγλία πριν λίγες ημέρες. Στην επανάληψη η Σίτι έχασε σημαντικές ευκαιρίες με κύριους εκφραστές τους Σανέ και Αγουέρο, τελικά το γκολ ήρθε με τον Σανέ (71'). Από κει και πέρα, η Σίτι συνέχισε να πιέζει ψηλά, η Μονακό έμοιαζε κουρασμένη όμως μια στημένη φάση έκρινε την πρόκριση. Ο Μπακαγιόκο στο 77'' με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Λεμάρ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα την Μονακό στην φάση των προημιτελικών.

Στην Μαδρίτη, η Ατλέτικο είχε ''καθαρίσει'' την πρόκριση από το πρώτο ματς (4-2) στην Γερμανία επί της Λεβερκούζεν και με το στείρο 0-0 στο ''Καλντερόν'' κατάφερε να προκριθεί στις ''8'' καλύτερες ομάδες του θεσμού.