Ο σκοπός του αγώνα ήταν η γνωριμία του κόσμου με το περιβάλλον της περιοχής και η διατήρηση και ανάδειξη των μονοπατιών αυτής, όπως και του αθλήματος του ορεινού δρόμου αντοχής, με δύο διαδρομές 25χλμ και 11χλμ με αντίστοιχη υψομετρική 1550 μέτρα και 700 μέτρα. Επίσης στη μικρή διαδρομή συμμετείχαν και πεζοπόροι, χωρίς ανταγωνισμό. Η εκκίνηση δόθηκε στην λίμνη του Βότομου στο Ζαρό Ηρακλείου στις 09:15πμ για την μεγάλη διαδρομή και στις 09:30πμ για την μικρή διαδρομή και τους περιπατητές .
Την γραμμή εκκίνησης-τερματισμού , πέρασαν συνολικά 150 αθλητές , απ’ όλη την Κρήτη, την υπόλοιπη Ελλάδα και το εξωτερικό . Την μικρή διαδρομή απόλαυσαν και οι 60 πεζοπόροι , με σύμμαχο τις άριστες κλιματολογικές συνθήκες που επικράτησαν στην περιοχή .
Ο οργανωτική ομάδα μας θα ήθελε να ευχαριστήσει και να συγχαρεί όλους τους αθλητές που συμμετείχαν, τα μέλη του Πολιτιστικού Συλλόγου Ζαρού , τις εθελοντικές ομάδες της περιοχής ,την ομάδα των Ραδιοερασιτεχνών και τους φίλους από διάφορες περιοχές που βοήθησαν τόσο κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας όσο και την ημέρα διεξαγωγής του αγώνα. Επίσης τους κατοίκους της περιοχής που με την παρουσία τους εμψύχωσαν τους αθλητές στο δύσκολο έργο τους.
Σημαντική βοήθεια στην ασφαλή διεξαγωγή του αγώνα πρόσφεραν εθελοντές από:
- Ελληνικό Ερυθρός Σταυρός Τμήμα Εθελοντών, Διασωστών, Σαμαρειτών Παράρτημα Μοιρών
- Εθελοντική ομάδα Δρω. www.bestidro.gr
- Μοτοσυκλετιστική Λέσχη Πόμπιας
- Ένωση Ραδιοερασιτεχνών Κρήτης www.rasc.gr
- Ελληνικό Ορειβατικό Σύλλογο Μοιρών www.eosm.gr
Ενα μεγάλο ευχαριστώ στον φωτογράφο της διοργάνωσης Παπαδάκη Μανώλη που καλυψε εθελοντικά το αγώνα. www.facebook.com/mpapadakiscre...
Ιδιαίτερες ευχαριστίες στον πρόεδρο του Πολιτιστικού Συλλόγου Ζαρού , Σταματάκη Ευάγγελο και σε όλα τα μέλη του χωριστά , που από την αρχή αγκάλιασαν και στήριξαν με όλες τους τις δυνάμεις την προσπάθεια μας, τον αντιπρόεδρο του συμβουλίου της Βότομος ΑE Μανιουδάκη Κωνσταντίνο και στον πρόεδρο της κοινότητας Ζαρού Φυλαχτάκη Γεώργιο.
Μεγάλος χορηγός μας τo NΕΡΟ ΖΑΡΟΣ (Βότομος ΑE) που συνέβαλε στην υδροδοσία των αθλητών , στους σταθμούς και τον τερματισμό, στα αναμνηστικά μπλουζάκια και τα μετάλλια του αγώνα . www.zaroswater.gr