Με 10 αθλητές στο 1ο Lyttos Orange το «ΗΡΑΚΛΕΙΟ»

Ξεκίνησαν για το 2017 οι αγωνιστικές υποχρεώσεις των παιδιών που αγωνίζονται στην κατηγορία κάτω των 10 ετών.

Το πρώτο τουρνουά έγινε στο Ξενοδοχείο Lyttos και ήταν το 1ο Lyttos Orange. Το «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» συμμετείχε με 10 αθλητές και αθλήτριες: Αλεξανδράκης Μάνος, Ζαβουριανός Θάνος, Δολιανίτης Ηλίας, Τσατσάκης Έκτορας, Γαρεφαλάκη Λένα, Δερμιτζάκη Μυρσίνη, Ζαχαράκη Μαρία, Παπατσίμα Ζωή, Χειρακάκη Ιωάννα και Quassid Nadia οι οποίοι πραγματοποίησαν πολύ καλές εμφανίσεις και κατέκτησαν τις πρώτες θέσεις στις κατηγορίες τους. Πιο συγκεκριμένα ο Τσατσάκης Έκτορας κατέκτησε την πρώτη θέση, ο Δολιανίτης Ηλίας κατέκτησε την δεύτερη θέση. Στα κορίτσια την πρωτη θέση έλαβε η Γαρεφαλάκη Μαρία, την δεύτερη η Χειρακάκη Ιώαννα και την τρίτη η Παπατσίμπα Ζωή.

Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να παίξουν μαζί με πρωταθλητές-τριες και να παρακολουθήσουν επαγγελματικούς αγώνες του αγαπημένου τους αθλήματος καθώς παράλληλα διεξάγονταν τα επαγγελματικά τουρνουά τένις.

Την Κυριακή 2 Απριλίου 2017 διοργανώθηκε το 1ο Παγκρήτιο Πρωτάθλημα πράσινου γηπέδου στο Ρέθυμνο.

Το «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» συμμετείχε με 8 αθλητές και αθλήτριες:  Βισκαδουράκης Αντώνης, Γιαννακάκης Γιώργος Ζερβάκης Αντώνης, Νικολιδάκης Γιάννης, Τζωρμπατζάκης Βασίλης, Ζαχαράκη Αλεξάνδρα, Λαμπράκη Εβελίνα, Λαγουδάκη Γεωργία.

Τα παιδιά χωρίστηκαν σε κατηγορίες αγοριών και κοριτσιών. Στην κάθε κατηγορία έγιναν όμιλοι των 3-4 παιδιών που έπαιξαν μεταξύ τους. Στην συνέχεια οι πρώτοι 2 του κάθε Ομίλου έφτιαξαν ένα ταμπλό και διεξήχθησαν αγώνες μονού αποκλεισμού. Στα αγόρια την πρώτη θέση κατέλαβε ο Τζωρμπατζάκης Βασίλης και τη δεύτερη θέση ο Νικολιδάκης Γιάννης. Στα κορίτσια τη δεύτερη θέση κατέλαβε η Λαμπράκη Εβελίνα.

Στη συνέχεια, και με τη συμμετοχή 85 παιδιών από όλη την Κρήτη, πραγματοποιήθηκε το  Σάββατο 8 Απριλίου 2017 στις εγκαταστάσεις του ΗΡΑΚΛΕΙΟ Ο.Α.Α. το 1ο Παγκρήτιο Πρωτάθλημα πορτοκαλί γηπέδου, που συμμετείχαν αθλητές και αθλήτρειες από 8 έως 10 ετών.

Την ομάδα του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» αποτελούσαν οι: Αλεγκάκης Γιάννης, Αλεξανδράκης Μάνος, Δολιανίτης Ηλίας, Επιτροπάκης Γιάννης, Ζαβουριανός Θάνος, Ζαμπετάκης Μάνος, Τσατσάκης Έκτορας, Γαρεφαλάκη Μαρία, Δερμιτζάκη Μυρσίνη, Ζαρίφη Μαρώ, Ζαχαράκη Μαρία, Παπατσίμπα Ζωή, Πετράκη Μαίρη, Χειρακάκη Ιωάννα και Quassid Nadia.

Έγιναν συνολικά 115 αγώνες ενώ ο κάθε αθλητής/ αθλήτρια αγωνίστηκε το λιγότερο σε δυο αγώνες. Στα αγόρια την πρώτη θέση κατέκτησε ο Τσατσάκης Έκτορας, την δεύτερη θέση ο Δολιανίτης Ηλιάς και στα κορίτσια την τρίτη θέση κατέκτησε η Παπατσίμπα Ζωή.  Τα παιδιά στη συνέχεια είχαν την ευκαιρία να παίξουν παιχνίδια, έτσι χωρίστηκαν σε δυο ομάδες και έπαιξαν την πράσινη και την κόκκινη που οι παίκτες της κάθε ομάδας έπρεπε να ξεπεράσουν κάποια εμπόδια και στο τέλος να βάλουν δυο καλάθια. Νικήτρια αναδείχτηκε η πράσινη ομάδα όπου κέρδισε την κόκκινη με σκορ 22-20.

Σε όλα τα παιδιά μοιράστηκαν αναμνηστικά διπλώματα και μετάλλια, ενώ η όλη διοργάνωση ήταν επιτυχημένη τόσο οργανωτικά όσο και αγωνιστικά.

Την επόμενη μέρα, την Κυριακή 9 Απριλίου 2017 διοργανώθηκε το 1ο Παγκρήτιο Πρωτάθλημα κόκκινου γηπέδου δυο αθλητές τους: Βασιλάκη Γιώργο και Τσαπάκη Γιώργο.

Τα παιδιά χωρίστηκαν σε δυο κατηγορίες αγοριών και κοριτσιών και στη συμεχεία χωρίστηκε σε ομίλους των 4άρων ή 5 αθλητών / αθλητριών και κάθε αθλητής/αθλήτρια έπαιξε από 1 αγώνα με  παίκτες του ίδιου ομίλου.

Σε όλα τα παιδιά έγιναν απονομές μεταλλίων, ενώ εκτός από το αγωνιστικό κομμάτι έγιναν και διασκεδαστικά παιχνίδια με μουσική και χορό.

Το Δ.Σ. θα ήθελε να ευχαριστήσει το τεχνικό Διευθυντή του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Ο.Α.Α κ. Μανόλη Δολιανίτη αλλά και τους συνεργάτες- προπονητές: τον κ. Μελισσουργάκη Νίκο, τον κ. Φραγκιαδάκη Μανόλη, την κ. Συλλιγάρδου Ζαχαρένια, την κ. Λιονη Νικολέτα, τον κ. Ζώζιο Γιάννη για την άψογη διαξαγωγή του Παγκρήτιου Τουρνουά Πορτοκαλί Γηπέδου και να ευχηθεί καλή συνέχεια τόσο στους ίδιους, όσο και σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν. Επίσης να ευχαριστήσει την Ζ’ ΕΦΣΑΚ για τη συνεργασία αλλά και τους Εθελοντές Σαμαρείτες και τον φυσιοθεραπευτή κ. Ζαβουριανό Τάσο για τις πολύτιμες υπηρεσίες που προσφέρουν σε κάθε τουρνουά.