Οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν για 2η φορά στην έδρα των «πράσινων» στη σειρά των τελικών και με συνολικές νίκες 3-1 έφτασαν στην κατάκτηση του δεύτερου συνεχόμενου πρωταθλήματος Ελλάδας. Η αναμέτρηση που θα μείνει στην ιστορία των αγώνων των «αιωνίων» κρίθηκε όπως και ο δεύτερος τελικός, δηλαδή με τον Βασίλη Σπανούλη να σκοράρει buzzer beater τρίποντο.
Άξιο αναφοράς είναι το γεγονός ότι οι φίλοι του Παναθηναϊκού μετά το τέλος του αγώνα αποθέωσαν τον Δημήτρη Διαμαντίδη και τον ευχαρίστησαν για όσα προσέφερε στην τεράστια καριέρα του.