Λάθη και διαιτησία "λύγισαν" το Ηράκλειο!

Το "Ηράκλειο" ηττήθηκε εντός έδρας από τον Πανερυθραϊκό με 77-78 στο κλειστό της Αλικαρνασσού- σοβαρά παράπονα για τη διαιτησία από την κρητική ομάδα.

Παρότι η ομάδα του "Ηρακλείου" ήταν μπροστά στο σκορ στα τρία πρώτα δεκάλεπτα του αγώνα η τέταρτη περίοδος αποδείχτηκε... καταστροφική.

Η ομάδα του Γιώργου Μακράκη είχε τον απόλυτο έλεγχο για πάνω από τριάντα λεπτά όμως στο τέλος και με την "βοήθεια" των διατητών δεν κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Το "Ηράκλειο" αγωνίστηκε με αρκέτα προβλήματα τραυματισμών, ενώ και στη ροή του αγώνα τραυματίστηκε ο Νίκος Μποχωρίδης. Το Ηράκλειο απώλεσε σημαντικές διαφορές με συνέπεια στο τέλος να μπλέξει για τα καλά.Οι διαιτητές άφηναν το σκληρό παιχνίδι των φιλοξενούμενων με συνέπεια να αποβληθούν δυο παίκτες, ένας για κάθε ομάδα (Παπαδάκης). Αυτή η νευρικότητα οφέλησε τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έφυγαν με ένα σπουδαίο διπλό από το Ηράκλειο.

Αυτή ήταν η 2η σερί εντός έδρας ήττα για το Ηράκλειο.

Τα δεκαλεπτα του αγωνα: 21-1538-33 /62-55, 77-78

Ηράκλειο (Μακράκης): Σταμπουλής 17 (1), Μποχωρίδης 13 (2), Πετράκης 1, Λιανός 9 (1), Πρωτογεράκης, Χάλαρης 18, Παπαδάκης 11 (1), Λάκκας 8 (2).

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 5, Στεργίου, Καλλιανιώτης 11 (3), Δερμιτζάκης 8 (2), Τσακίρης 9 (2), Σκάνδαλος 9 (1), Γιαουρτόγλου 17 (3), Καλούδας, Λέπουρης, Αντωνίου 12 (4), Μακρόπουλος 7, Σταθόπουλος.