«Κολοσσιαία» ανατροπή το Ρέθυμνο Cretan Kings

Η Κρητική ομάδα κατάφερε να γυρίσει από το -15 και να πάρει μια πολύτιμη νίκη απέναντι στον Κολοσσό με 84-71 στην παράταση

Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι με συγκλονιστική εξέλιξη παρακολούθησαν όσοι βρέθηκαν το απόγευμα της Πέμπτης στο ''Μελίνα Μερκούρη''. Εκεί, το Ρέθυμνο Cretan Kings πέτυχε μια σπουδαία ανατροπή, κατάφερε να επικρατήσει με 84-71 στην παράταση του Κολοσσού έπειτα από ένα κακό πρώτο ημίχρονο.

Οι Ροδίτες αιφνιδίασαν στο α' δεκάλεπτο με τους Ρέλεφορτν και Ρέντικ να κάνουν την διαφορά και με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 24-39 στο πρώτο ημίχρονο. Όμως στην επανάληψη, ο Ρέλεφορντ δεν αγωνίστηκε λόγω ενός διαστρέμματος, το Ρέθυμνο ανέβασε την απόδοση του με συνέπεια να ''κλείσει'' την διαφορά στους 6 πόντους (45-61) στο τέλος του γ' δεκαλέπτου.

Ένα τρίποντο του Γιαννόπουλου στο 32' έφερε την ισοπαλία (51-51) με τον αγώνα να ξεκινάει από την αρχή. Την τελευταία επίθεση του ματς την είχε ο Κολοσσός όμως οι προσπάθειες του Χολ και του Βασιλόπουλου βρήκαν σίδερο και οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση. Εκεί οι γηπεδούχοι είχαν το momentum, είχαν και τους Φιτζπάτρικ - Αρνολντ σε καλύτερη κατάσταση με αποτέλεσμα να βρεθούν στο 74-67 και να "κλειδώσουν" τη νίκη στο πρώτο παιχνίδι της σειράς.

Κορυφαίοι σε ακόμα ένα παιχνίδι οι Φιτζπάτρικ και Γιαννόπουλος για τους Κρητικούς.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 24-39, 45-51, 63-63 (κ.α.), 84-71

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Βετούλας): Κώττας, Χριστοδούλου 10 (5ριμπ., 4ασ.), Άρνολντ 14 (2τρ., 9ριμπ.), Φιτζπάτρικ 20 (4τρ., 9ριμπ.), Λέμον 13(1), Σάφτενααρ 3(1), Τάλτον 4(10ασ.), Καμπερίδης, Γιαννόπουλος 20(6).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Λυκογιάννης): Ρέντικ 20, Σαλούστρος 5(10ριμπ., 4ασ.), Ρέλεφορντ 17(1), Βασιλόπουλος 9(10ριμπ.), Χολ 9(1τρ., 9ασ.), Τσούκου 2, Γεωργαλής, Αγγελάκος, Αχονεν 5, Παπαδάκης, Γουάτσον 4.