Ηράκλειο, Δόξα Λευκάδας, Αρκαδικός, Πανιώνιος, Ηρακλής και Καβάλα διεκδικούν την 14η θέση της Α1 η οποία έμεινε κενή μετά την αποχώρηση της Κηφισιάς αλλά εφόσον ακόμα δεν γνωρίζει κανείς ποια από τις έξι ομάδες θα την πάρει η Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης προκειμένου να διεξαχθεί ομαλά και χωρίς μπερδέματα η κλήρωση για την Α2 έκανε μια... προκλήρωση.
Όσον αφορά την υποψηφιότητα του ''ΗΡΑΚΛΕΙΟ'' τα δεδομένα έχουν περίπου όπως είχαν στις 28/08, και το άρθρο που δημοσιεύτηκε στο Cretalive όσον αφορά τις πιθανότητες των έξι ομάδων για την Α1.
Το ρεπορτάζ αναφέρει ότι η απόφαση λογικά θα βγει την επόμενη εβδομάδα. Ίσως Δευτέρα. Όλες οι ομάδες περιμένουν με αγωνία για την απόφαση της... ΕΟΚ, ώστε να συνεχίσουν τον προγραμματισμό τους. Μεταξύ τους, φυσικά, και το ''ΗΡΑΚΛΕΙΟ''. Όλοι, δηλώνουν έτοιμοι για παν ενδεχόμενο.
Όταν θα παρθεί η απόφαση για το ποια ομάδα από τις έξι θα αγωνιστεί στην Α1 τη νέα σεζόν θα αντικαταστήσει στο πρόγραμμα την Καβαλά (εάν δεν είναι αυτή φυσικά) η οποία αντίστοιχα θα πάρει τη θέση της σε αυτό της Α2.