Ήττα από τον Πιερικό για τον Εργοτέλη

Την τρίτη του ήττα στο Πανελλήνιο Εφήβων γνώρισε ο Εργοτέλης έπειτα από την ήττα με 68-56 από τον Πιερικό Αρχέλαο στο κλειστό γυμναστήριο της Κατερίνης.

Οι δύο ομάδες εναλλασσόταν στην πρωτοπορία στα πρώτα λεπτά.  Ο Εργοτέλης κατάφερε με γκολ-φάουλ του Μανιάδη να προηγηθεί με 8-4 και λίγο αργότερα με 11-4. Η ομάδα της Κατερίνης προηγήθηκε για πρώτη φορά με  γκολ-φάουλ του Τσιρογιάννη (16-17), σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με απίστευτη αστοχία και από τους δύο συλλόγους και επιμέρους σκορ 4-2 μετά από έξι περίπου λεπτά. Ο Πιερικός Αρχέλαος έφθασε να προηγείται και με 20-27 στο 17ο λεπτό, ενώ η διαφορά ξεπέρασε τους δέκα (24-35) με τρίποντο του Ζησόπουλου που σημείωσε 11 σερί πόντους. Η ομάδα της Κρήτης κατάφερε να μειώσει σε 29-35 στο τέλος της περιόδου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Πιερικός πήρε μια διαφορά μεγαλύτερης των δέκα πόντων και την διατήρησε με αυξομειώσεις. Στο 28ο λεπτό, όμως ο Εργοτέλης με σερί 8-0 μείωσε σε 39-43, ενώ έκανε το 45-49 στο 32ο λεπτό. Οι Κρητικοί δεν μπόρεσαν να καταφέρουν κάτι καλύτερο και ο Τσιρογιάννης με τρίποντο ξανάδωσε προβάδισμα δέκα πόντων στην ομάδα της Πιερίας (49-59 στο 37ο λεπτό) κάτι που διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε.

Δεκάλεπτα: 16-17, 29-35, 40-47, 56-68 Διαιτητές: Ξέρας-Σπυρόπουλος

Εργοτέλης (Τζάνης): Γαλανάκης 4, Ξενάκης, Καραταράκης, Λαγουδάκης, Τερζάκης 6 (2), Βασιλείου 5 (1), Χασάπης 22 (3), Μανιάδης 12 (1), Πετροσιάν 4, Κεφαλογιάννης 3 (1), Μέτα, Αναστασάκης.

Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Ταρενίδης 5 (1), Ταβαντζής 8, Πολυχρόνης, Ζησόπουλος 14 (4), Παρμακτσίδης 4, Τζιοβάρας, Χατζηλάμπρου, Τσιλιγγαρίδης 8, Τσιρογιάννης 29 (1), Βαβατσιούλας, Ζιώγας, Φανούλης.