Ένα από τα ομορφότερα logo στην ιστορία των μεγάλων διοργανώσεων, αν όχι το ομορφότερο, είναι αυτό που δημιουργήθηκε για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα μπάσκετ νέων-ανδρών, το οποίο εφέτος, θα διεξαχθεί στην Κρήτη (15-23 Ιουλίου).
Το... περίγραμμα του μεγαλύτερου νησιού της Ελλάδος, "τοποθετήθηκε" σε ένα παρκέ και πλέον, το λογότυπο αυτό, θα μας... συντροφεύει, μέχρι την ολοκλήρωση της διοργάνωσης. Ενδεικτικό είναι το γεγονός, ότι στη FIBA, υπάρχει μεγάλη ικανοποίηση για το σχεδιασμό του και δεν είναι τυχαίο, ότι έχουν αποσπάσει μόνον θετικά σχόλια, από τους λάτρεις της "πορτοκαλί θεάς".
Το logo αυτό, θα κοσμεί όλες τις αφίσες στους δρόμους και στα γήπεδα, τις μπασκετικες ιστοσελίδες και όχι μόνο. Το κυριότερο όμως, είναι ότι θα "ταξιδέψει" σε ολόκληρο τον κόσμο διότι το 9ημερο αυτό του Ιουλίου που θα πραγματοποιηθεί το Eurobasket νέων-ανδρών, η Κρήτη... θα μπει στα σπίτια εκατομμυρίων ανθρώπων.