Το απόγευμα (5μ.μ) της Δευτέρας έγινε η κλήρωση του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚ ανδρών, το παρών στα γραφεία έδωσαν 17 σωματεία από το νησί. Δεν ''κατεβάζει'' ομάδα ο ΟΑΧ, ο Τηγανίτης είναι η νέα ομάδα η οποία δήλωσε έδρα το ''Λίντο''. Συνολικά στην Α' ανδρών ΕΚΑΣΚ, έπειτα και από την υποβιβασμό του Εργοτέλη, υπάρχουν 10 ομάδες (Νέοι ''Ηράκλειο'', Πεδιάδα, Ακρωτήρι, Κύδων, Εργοτέλης, Ηρόδοτος, ΓΑΣ Μεσσαράς, Τηγανίτης, ΑΚ Ρεθύμνου, Δειλινό, Πεδιάδα ΑΟΧ) ήτοι 18 συνολικά αγωνιστικές στο νέο πρωτάθλημα. Όπως κάθε χρόνο, εκτός από τους άνδρες, έγινε η κλήρωση γυναικών, εφήβων - κορασίδων και παίδων. Δείτε παρακάτω στο συνημμένο τις αγωνιστικές της νέας χρονιάς.